Mořičky
Mořičky jsou také mechanizační prostředky, které podléhající kontrolnímu testování jako polní postřikovače. Mořičky slouží k moření obilovin a tím pádem ke kontrole chorob přenosných osivem (sněti a pruhovitosti). Dále k ochraně osiv před půdními patogeny jako jsou plíseň sněžná, fusaria a rhizoctonia. A v neposlední řadě i ochraně před škůdci (mšice a křísy).
Moření osiva je technologický postup, při kterém dochází ke smíchání mořidla a obilky, čímž se ošetří a zajistí se tak zdraví budoucí rostliny. Při procesu je důležité přesné a rovnoměrné dávkování a pokrytí celého povrchu osiva mořidlem. Při provádění kontrolního testování Vám pomůžeme seřídit mořičku tak, aby dávkované mořidlo plnilo svůj účel.
Postřikovače, rosiče
Postřikovače
Postřikovač je zařízení určené k rozprašování kapaliny. V zemědělství se využívá k rozprašování směsí vody s pesticidními či biologickými přípravky při ochraně rostlin nebo plodin. Podle velikosti plochy, kterou zemědělský podnik obhospodařuje, si může zemědělec vybrat z několika typů postřikovačů – jsou to postřikovače nesené, návěsné a samojízdné s vlastním energetickým zdrojem.
Rosiče
Rosení je ošetřování rostlin, při kterém je minimálně 80 % kapaliny rozptýleno na kapky o velikosti 0,025 – 0,125 mm. Kromě toho je pro rosení charakteristické použití přípravku o vyšší koncentraci, nižší spotřeba nosné látky a uplatnění pneumatického nebo hydropneumatického rozptylu kapaliny.
Menší kapky jsou v prostoru méně stabilní a hůře sedimentují. Do porostů jsou vnášeny proudem vzduchu od ventilátoru, který jim uděluje potřebnou energii. Vzduch je zároveň nosným médiem pro dopravu kapek na ošetřovanou plochu. Průměr kapek při rosení závisí na povrchovém napětí postřikové kapaliny, použité trysce, pracovním tlaku kapaliny a na rychlosti proudu vzduchu.
Rosiče jsou určeny především pro ošetřování kulisových kultur, tedy sadů, vinic či chmelnic.